2014 utolsó napjainak híre volt, hogy a kormány eredeti terveknek megfelelően újjá szándékozik építeni a budavári Lovardát. A Magyar Közlöny tanúsága szerint a Nemzeti Hauszmann Terv keretében megvalósuló beruházás összesen 2 milliárd forintba fog kerülni, mégpedig a 2015-ös költségvetési év során. A Lovarda Hauszmann Alajos tervei szerint 1899-1900-ban épült, a II. világháborúban megsérült és 1954-1965 között lebontották. Eltávolítását nem annyira rossz állapota, hanem sokkal inkább az 50-es évek rendszerének ideológiai programja motiválta. A Várhegy Blog eredeti képeken keresztül mutatja be a Vár egyik legkülönlegesebb épületét.
Így nézett ki a Lovarda, előtte a Lófékező szobrával
Látkép a Királyi Palotával
A Lovarda a Várhegy nyugati, Krisztinaváros felőli oldalán, a Szent György tértől nem messze állt a Csikós-udvarban. Nemrégiben 300 férőhelyes mélygarázs épült ide, ennek a tetejére fogják visszaépíteni a háború utáni évtizedekben "eltakarított" neoreneszánsz épületet, amely Thék Endre asztalosmunkáival a Vár egyik legkülönlegesebb épülete, sőt Magyarország legimpozánsabb lovardája volt. A Hauszmann Alajos tervei szerint megépített Lovardának nem csak külső homlokzata volt páratlan, hanem maga az épület belseje is páratlan értéket képviselt. Előtte állt a Lófékező c. szobor, ifj. Vastagh György hortobágyi csikóst ábrázoló alkotása, amely ma a Csikós-udvarban áll.
Thék Endre famennyezete a Lovarda belsejében
A Királyi Palotához közvetlenül kapcsolódó épületek közül a Lovarda is fontos történelmi szerepet töltött be. Az egykori Magyar Királyi Lovarda épületének eredeti tervek szerinti újjáépítése indokolt a Királyi Palota helyreállításának szemszögéből. A javaslat azért is megfontolandó, ugyanis népünket világszerte mint lovas nemzetet ismerik.
Az ostrom után, 1945-ben
Bár a Lovarda (kép jobb szélén) a háborúban súlyos sérüléseket szenvedett, lebontása nem lett volna szükségszerű
A sajtó gyakran összekeveri a Szent György téri Istállópalota (Hofstallgebäude) hatalmas, 11 ezer négyzetméter alapterületű épületével, ám annak újjáépítését nem tervezik. A Várhegy Blog úgy értesült, hogy az újjáépülő Lovarda eredeti rendeltetésének megfelelően, lovardaként fog szolgálni a megújuló Várban, ám nem államigazgatási, hanem élő turisztikai funkcióként. Ezzel egyet tudunk érteni: bizonyára a Vár turistalátványosságainak egyikét jelentené.
A Lovarda bejárata - Lebontása bűn volt, de nem jóvátehetetlen, ha újjáépítik
Archív képek forrása: Fortepan online fotóarchívum