"Él magyar, áll Buda még!"

Várhegy Blog

A budavári Mátyás-kút egykor és ma

2015. április 15. - Várhegy Blog

A Mátyás-kút a Budai Királyi Vár azon szerencsés műemlékei közé tartozik, amelyek túlélték a világháború és az azt követő időszak eszement pusztításait. Strobl Alajos alkotásán Hunyadi Mátyás egyik, a Vértes hegység erdeiben rendezett vadászata elevenedik meg: a…

Tovább

A Vörös Sün-fogadó

Hess András tér 3.

A budai Várnegyed egyik legkedvesebb épülete a Hess András tér 3. szám alatti, három utcára néző Vörös Sün-ház, amelyben a visszafoglalás utáni Buda első vendégfogadója működött. Az egyemeletes, barokk-klasszicista lakóház négy középkori épület helyére épült,…

Tovább

Eddig nem látott kép a háborúban megsérült Királyi Palotáról

A megszálló náci Németország hadserege valósággal szétlövette a Budai Királyi Várat. Hitler parancsa, miszerint Budapestet az utolsó töltényig védeni kell, a történelmi belváros nagymértékű - és sok esetben visszafordíthatatlan - pusztulásához vezetett.1945. január 30-án a…

Tovább

Győzelmet hozó Mária Anya a Vár fokán

A nyitott szemmel járók közül egyre többen figyelnek fel arra, hogy a Budai Vár egy újabb szoborral gyarapodott: 2013 novembere óta a Duna felőli oldalon, a középkorban épült déli kortina (védőfal) tetején áll Mátyássy László szobrászművész 403 centiméteres Mária Anya…

Tovább

Épületegyüttes, amely nehezen találta a helyét

A Várkert Bazár története

A Várnegyed egyik legizgalmasabb és talán legismertebb épülete a Várhegy déli részét a Duna felől lezáró, 1875 és 1883 között Ybl Miklós tervei alapján épült Várkert Bazár. Bár az UNESCO a világörökségi helyszínként ismerte el, az Ybl-örökség fontos részét…

Tovább

Az Edelsheim-Gyulai-ház

Dísz tér 12.

A Várnegyed egyik legnépszerűbb tere a Polgárváros és az egykori államigazgatási negyed közt kapcsolatot teremtő Dísz tér, ahol a páratlan múltú 12. szám alatti Edelsheim-Gyulai-ház is található. Az Edelsheim-Gyulai-ház mai látképe Ennek a mai formájában klasszicista…

Tovább

Híd a polgárváros és a diplomáciai negyed között

A Dísz tér történelmi szerepe

A Dísz tér egyike a Várnegyed legfontosabb közterületeinek: történelme legendás, látképe megnyerő, műemlékekben való gazdagsága pedig hívogatja a turistákat. Északról a polgárváros középkori vonalvezetésű utcái torkollanak belé, míg délről a Honvéd Főparancsnokság…

Tovább

Eredeti tervek szerint építik újjá a Lovardát

2014 utolsó napjainak híre volt, hogy a kormány eredeti terveknek megfelelően újjá szándékozik építeni a budavári Lovardát. A Magyar Közlöny tanúsága szerint a Nemzeti Hauszmann Terv keretében megvalósuló beruházás összesen 2 milliárd forintba fog kerülni, mégpedig a…

Tovább

Létrejött a Várhegy Blog!

Tisztelt Honpolgár! A Várhegy Blog egy ismeretterjesztő internetes oldal, amely érdekes cikkeken, régi felvételeken és fényképeken keresztül mutatja be a Budai Vár történelmét, jelenét és lehetséges jövőjét. Ennek érdekében hozta létre a Várhegy Blogot a Magyar Patrióták…

Tovább
süti beállítások módosítása